Płyta OSB – czym się charakteryzuje?

Płyta OSB to materiał drewnopochodny o wyjątkowej charakterystyce. Płyta taka powstaje z jednej lub trzech warstw płyt wiórowych, w których drzewne wióry ułożone są w różnej płaszczyźnie. Dzięki temu materiał zyskuje bardzo dużą wytrzymałość oraz jest wdzięczny aranżacyjnie. Wióry połączone są ze sobą za pomocą żywicy syntetycznej, a następnie płyty są ze sobą sprasowane w warunkach wysokiej temperatury i ciśnienia. W ten sposób powstaje materiał drewnopochodny, który cieszy się bardzo dużą popularnością w branży budowlanej oraz meblowej.

Płyta taka posiada bardzo dobry stosunek ceny do jakości, co dodatkowo podnosi jej popularność. Materiał wykorzystywany jest do tworzenia podkładów ściennych oraz podłogowych, czy też do tworzenia nośnego poszycia ścian i dachów. Atuty płyt OSB wykorzystywane są również do produkcji mebli, dekoracji, czy też w trakcie domowego majsterkowania. Potencjał wykorzystania płyt jest naprawdę duży, dlatego znajdziemy je na każdej budowie. Doskonale nadają się również do robienia przeróbek, na przykład tworzenia dodatkowych ścian, czy też przebudówek. Wszystko, dzięki ich właściwościom.

Jakie właściwości mają płyty OSB?

Przede wszystkim jest to materiał bardzo odporny na uszkodzenia mechaniczne oraz z powodzeniem można wykorzystywać go nawet w warunkach większej wilgotności. Płyta OSB ma stałą grubość, stabilny kształt oraz rzadko się odkształca, co również wpływa na jej użyteczność. Płyty OSB są również bardzo proste w obróbce i montażu, dlatego sięgają po nie już nie tylko profesjonaliści. W większości płyta powstaje z drewna, więc podlega też rozkładowi z korzyścią dla naszego środowiska. Oczywiście odpowiednio zabezpieczona, będzie nam służyła przez lata.

Płyty OSB doskonale nadają się na poszycia ścian, ponieważ z jednej strony są dobrym izolatorem termicznym, a z drugiej strony też wygłuszają dźwięki. Można je również pomalować na dowolnie wybrany kolor lub też pozostawić w pierwotnej, drewnianej barwie. Jeżeli szukacie sprawdzonego wsparcia w pracach wykończeniowych lub konstruktorskich, to płyty OSB będą dobrym i niedrogim wyborem.

Author: hotel-staromiejski.pl