Metaloplastyka to metoda, dzięki której tworzone są wyroby artystyczne z surowca, jakim jest metal. Mogą powstawać z niego zarówno przedmioty przeznaczone do codziennego użytku, jak na przykład drobne meble, narzędzia, półki, a także kwietniki czy doniczki ozdobne, jak i liczne i różnorodne dekoracje do wnętrz domów czy mieszkań. Wyroby powstałe w wyniku metaloplastyki są wysokiej jakości, piękne i oryginalne, a do tego wyjątkowo stabilne i trwałe. Metaloplastyka to także złotnictwo, kowalstwo artystyczne, a także różne inne techniki obróbki metalu.
Korzenie metaloplastyki sięgają dawnych czasów, gdy korzystano z niej tworząc ozdoby z brązu, takie jak na przykład: bransolety, klamry oraz takie codzienne przedmioty, jak naczynia czy noże. Przedmioty z brązu, miedzi czy srebra wyrabiane były głównie w starożytnym Egipcie, za to w starożytnej Grecji doskonalono wówczas technikę grawerowania.
Tak było w starożytności. Metaloplastyka rozwinęła się i w średniowieczu zaczęto powszechnie stosować inkrustowanie srebrem oraz złotem. Dzięki temu powstało mnóstwo przepięknych dzieł z metalu, między innymi drzwi katedry, które przedstawiają życie Jezusa Chrystusa – na przykład polska katedra w Gnieźnie. Techniki te rozwijano przez kolejne stulecia chcąc osiągnąć perfekcjonizm w wyrobach z metalu.
Metaloplastyka obejmuje kilka rodzajów dzieł, między innymi produkty przeznaczone do powieszenia na ścianie – takie jak płaskorzeźby czy kwiaty czy dedykowane ogrodom, na przykład leżaki, figurki ogrodowe, kwietniki czy krzesła ogrodowe. Dzięki metaloplastyce powstają także lampy w oryginalnych designach, które używać można zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków.
Metal można obrabiać na różne sposoby, przede wszystkim na zimno i na ciepło. Pierwsza technika składa się z takich działań jak: kucie, wiercenie, piłowanie, wytłaczanie, łączenie, cięcie czy wyklepywanie. Za to metaloplastyka na ciepło to nic innego, jak kowalstwo artystyczne. Można też stosować odlewnictwo oraz technikę dekoracyjną, jak grawerstwo.
Najnowsze komentarze