Ucieczka bądź zaginięcie zwierzęcia jest dla jego właścicieli zawsze przykrym, pełnym emocji wydarzeniem. W pierwszym odruchu nie potrafią się oni odnaleźć w tej sytuacji, wpadając w czarną rozpacz. Trzeba jednak zachować spokój i racjonalnie podejść do powstałego problemu.
Gdy taka sytuacja nam się przytrafi, nie należy od razu opuszczać miejsca zaginięcia zwierzaka. Pies może wciąż kręcić się po okolicy, wracać do miejsca, w którym po raz ostatni widział swojego właściciela.
Następnie należy niezwłocznie zawiadomić przyjaciół, domowników i sąsiadów informując ich o zaginięciu zwierzęcia. Współlokatorzy będą na miejscu, gdyby pies sam powrócił do domu, a pozostali mogą pomóc w poszukiwaniach.
Niezwłocznie powinno się również zadzwonić do schronisk, a także Straży Miejskiej informując ich, że zgubiono psa. Gdy zwierzak ma wszczepionego czipa, warto podać instytucjom jego numer. Znacznie ułatwi to poszukiwania, zważywszy na fakt, że do takich miejsc przybywa codziennie bardzo dużo zwierząt.
Niezbędne będzie również opublikowanie w Internecie postów, a także wydrukowanie ogłoszeń o zaginięciu naszego pupila. Oprócz opisu konieczne jest również załączenie zdjęcia.
Bardzo ważną rzeczą jest wracanie do miejsc, po których poruszaliśmy się z psem, a także nawoływanie go. Warto chodzić też w nocy gdzie ruch jest mniejszy. Istnieje wtedy szansa, że przerażony pies wyłoni się ze swojej kryjówki. Po kilku dniach należy też poszerzyć obszar poszukiwań.
Gdy pies zgubi się w lesie, praktykuje się pozostawienie w miejscu zaginięcia części swojej garderoby. Psy wracają do poszczególnych miejsc po tropie, a mając dodatkową pomoc w postaci naszego zapachu, zwiększają się i jego możliwości.
Przede wszystkim jednak się nie poddawać. Czasami wystarczy tylko jedna osoba, która sprawi, że szczęście w postaci ukochanego psiaka wróci do naszego domu.
Najnowsze komentarze