Podróże z zamiłowaniem do przyrody: Parki narodowe i dzikie rezerwaty

Podróże z zamiłowaniem do przyrody: Parki narodowe i dzikie rezerwaty

Coraz więcej osób decyduje się na aktywny wypoczynek wśród dzikiej przyrody. Tego typu podróże dają nam możliwość wypoczynku, ale także pozwala na obcowanie z dziką przyrodą. Parki narodowe i dzikie rezerwaty stanowią doskonałą alternatywę dla kolejnych wakacji w hotelach. W tym artykule przedstawimy, co może zaproponować nam wyjazd do parków narodowych oraz dzikich rezerwatów.

1. PARKI NARODOWE – CZYM SĄ I DLACZEGO WARTO JE ODKRYĆ

Parki narodowe to ochrona dzikiej przyrody. W Polsce mamy ich wiele – Białowieża, Tatrzański, Wigierski czy Kampinoski. Są to obszary charakteryzujące się różnorodnością gatunkową oraz krajobrazową. Parki narodowe dają nam możliwość wspinaczki, turystyki pieszej, obserwacji dzikiej zwierzyny czy trekkingu.

Warto odwiedzić parki narodowe ze względu na to, że stanowią one doskonałą alternatywę dla turystyki miejskiej. Pozwolą one na odpoczynek od miejskiego zgiełku oraz zapewnią świeże powietrze i piękno krajobrazów.

1. DZIKIE REZERWATY – DLA KOGO I DLACZEGO WARTO JE ODWIEDZIĆ

Dzikie rezerwaty to miejsca, w których dzika przyroda odpoczywa w swoim naturalnym środowisku. Są to miejsca, w których człowiek nie ingeruje w przyrodę. W Polsce mamy wiele dzikich rezerwatów – Stobrawsko-Turawski, Biebrzański czy Karkonoski. Dzikie rezerwaty dają nam możliwość obcowania z dziką i nieskażoną przyrodą. To idealne miejsce dla turystów bardzo zapalonych przyrodą i chętnych do poznania jej bliżej.

Warto odwiedzić dzikie rezerwaty, ponieważ stanowią one wyjątkowe miejsca, w których można doświadczyć dzikiej przyrody. W takich miejscach możemy obserwować rzadkie gatunki zwierząt, ptaków czy roślin. To świetna okazja dla miłośników przyrody, by poznać ją w jej naturalnym środowisku.

1. DZIKIE REZERWATY A PARKI NARODOWE – CO JE RÓŻNICUJE?

Parki narodowe i dzikie rezerwaty mają wiele wspólnego. Oba chronią dziką przyrodę i są miejscami, w których turysta może doświadczyć piękna i spokoju. Różnicuje je jednak to, że parki narodowe są bardziej ucywilizowane. Mają ścieżki dla turystów, oznaczone miejsca do odpoczynku, a także infrastrukturę turystyczną taką jak restauracje, sklepy itp. Dzikie rezerwaty natomiast traktują turystów bardziej jak odwiedzających dziką przyrodę. Są to miejsca, w których człowiek jest gościem dzikiej przyrody i nie może ingerować w nią szkodząco.

1. JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ NA WYJAZD DO PARKÓW NARODOWYCH LUB DZIKICH REZERWATÓW?

Wyjazd do parku narodowego lub dzikiego rezerwatu wymaga nieco przygotowania. Przede wszystkim warto zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt turystyczny – buty trekkingowe, plecak z napojami i prowiantem, ciepłe ubrania i dodatkowe kurtki w zależności od pory roku czy wyjazdowej strefy klimatycznej. Należy pamiętać również o ochronie przed słońcem – czapka, krem z filtrem oraz okulary przeciwsłoneczne zabezpieczą nas przed niebezpiecznym promieniowaniem.

1. PODRÓŻE Z ZAMIŁOWANIEM DO PRZYRODY – DLA KOGO I DLACZEGO WARTO JE ROBIIĆ?

Podróże z zamiłowaniem do przyrody to świetna propozycja dla miłośników dzikiej przyrody i chętnych do poznania jej. To szczególnie dobre rozwiązanie dla ludzi, którzy są zmęczeni turystyką miejską i zatłoczonymi kurortami. Parki narodowe i dzikie rezerwaty to miejsca, w których można doświadczyć spokoju i piękna natury. Turystyka przyrodnicza pozytywnie wpływa na nasze zdrowie i pozwala na wypoczynek umysłowy.

Artykuł powstał we współpracy z mementozycie.pl

Author: hotel-staromiejski.pl