Podróże na odkrywanie win: Zapiski z winnych szlaków globu

Podróże na odkrywanie win: Zapiski z winnych szlaków globu

Wielu miłośników wina z pewnością marzy o podróżach na odkrywanie nowych odmian i smaków. Rezygnacja z klasycznych tras turystycznych na rzecz winnych szlaków na całym świecie może okazać się wyjątkowym doświadczeniem.

Oto kilka inspiracji dla tych, którzy chcieliby odkryć nowe smaki i zapachy, zahaczyć o kulturową i historyczną ciekawostki oraz poznać ludzi tworzących winiarską tradycję.

1. Wino kokosowe z Bali
Indonezyjska wyspa Bali to popularny cel turystyczny. Jednak mało kto wie, że miejscowe wina produkowane są z cytryny i… kokosa! Kokosowe wina, o słodkim smaku, można znaleźć między innymi w miejscowości Karangasem. Smakują świetnie połączone z lokalnymi daniami, a degustacja wina w tak egzotycznej scenerii to niewątpliwie niezapomniane wrażenie.

1. Wino z Krainy Loary we Francji
Poza winami z Bordeaux i Burgundii, Francja ma wiele innych malowniczych regionów winiarskich. Kraina Loary, położona w centrum kraju to wyjątkowe miejsce o opowieściach o królach, zamkach, zabójczych spiskach oraz… wspaniałym winie. Warto zobaczyć piękne zamki, wepchnąć się do piwnic w producentów wina cabernet franc i sauvignon blanc, a także spróbować lokalnej ostrygi z białym Sancerre.

1. Wzgórza Chianti we Włoszech
Wzgórza Chianti to znakomita okazja, by poznać nie tylko wspaniałe wina z lokalnych winnic, ale także kulturalne dziedzictwo Toskanii. Tutaj można znaleźć mnóstwo odmiennych winnic, od tych produkujących wina Chianti, po te tworzące mniej znane, regionalne odmiany. Warto skosztować jednak tych bardziej rozpoznawalnych, takich jak Chianti Classico, Chianti Ruffina lub Antinori Badia a Passignano.

1. Winy z Napa Valley w Kalifornii
Napa Valley w Kalifornii to jeden z najsłynniejszych regionów winiarskich na świecie. Tutaj można znaleźć kilkadziesiąt gospodarstw winiarskich, uprawiających ponad 100 odmian winorośli. Okoliczne winnice słyną z ciepłego klimatu oraz specjalnych, wyrafinowanych smaków wina. W okolicy można odwiedzić wiele sklepów, w których można zakupić wino, a także restauracji serwujących potrawy, które doskonale pasują do wina.

1. Wina z Nowej Zelandii
Nowa Zelandia to nie tylko malownicze krajobrazy, ale również wina o mistrzowskiej jakości. Klimat i gleba na Wyspie Północnej sprzyjają uprawie winorośli, a regiony Marlborough i Central Otago słyną z wyjątkowego winiarskiego dziedzictwa. Warto wybrać się na winny szlak i odwiedzić kilka odmiennie działających winnic, takich jak winnica Brancott Estate czy Cloudy Bay Vineyards, oraz skosztować ich wyjątkowych win, takich jak Marlborough Sauvignon Blanc czy Central Otago Pinot Noir.

Podróże na winnych szlakach to doskonała okazja, by uczyć się o kulturze oraz historii regionów, w których winiarstwo jest główną dziedziną. Właśnie dlatego podróżni z pasją do degustacji wina nie mogą przegapić takich wyjazdów.

Artykuł powstał we współpracy z dlaniepokonanych.pl

Author: hotel-staromiejski.pl