Wysłodki dla koni – źródło łatwo przyswajalnego błonnika i energia dla Twoich zwierząt!

Niedroga, rodzima pasza o wysoce przyswajalnej formie błonnika – to tylko niektóre z licznych zalet wysłodków dla koni. Energetyczna i wartościowa: jakie jeszcze zalety mają wysłodki buraczane? Przeczytaj poniższy artykuł i sięgnij po sprawdzone porady – sprawdź, dlaczego warto włączyć wysłodki w żywieniu koni!

Wysłodki dla koni – co to są wysłodki i na jaki rodzaj warto się zdecydować?

Wysłodki buraczane są efektem ubocznym przemysłu cukrowniczego. Pozyskiwanie ich nie jest kosztowne, dlatego ostateczna cena produktu nie jest także wygórowana. Należy jednak pamiętać, że wysłodki surowe są dostępne jedynie w trakcie trwania kampanii cukrowniczej. Surowe wysłodki zawierają duże ilości wody – nawet 90%. Dla hodowcy oznacza to, że pasza powinna być jak najszybciej podana na stół paszowy, ponieważ z uwagi na szybkie psucie się nie nadaje się do magazynowania i przechowywania przez dłuższy czas. Producenci jednak, zdając sobie sprawę z walorów i zapotrzebowania na wysłodki, umożliwiają nabycie wysłodków w formie brykietu lub groszku. Taka sucha pasza będzie nieco droższa od surowych wysłodków, ale jednocześnie można ją dłużej przechowywać, sprawia również mniej kłopotów podczas skarmiania zwierząt – nie ma problemu z wyciekającym sokiem. Surowe wysłodki buraczane można z powodzeniem zakisić, tak aby nieco przedłużyć jej termin zdatności do spożycia.

Wysłodki buraczane – energia i cenne źródło błonnika dla Twoich koni

Wysłodki dla koni, tak jak było powiedziane powyżej to cenne źródło energii dla koni. Bakterie jelitowe z łatwością trawią błonnik zawarty w wysłodkach, a następnie przetwarzany on jest w energię. Konie wykazują mniejszą ospałość i większy apetyt. Wysłodki buraczane odznaczają się bardzo wysoką smakowitością, dawki pobierane są chętnie, zwłaszcza gdy są to wysłodki melasowane, które zawierają, jak sama nazwa wskazuje melasę, przez co jeszcze chętniej są zjadane. Suche wysłodki można przed podaniem namoczyć w wodzie, wówczas będą łatwiejsze do gryzienia niż siano. Pamiętajmy jednak, że po namoczeniu dużej ilości suchych wysłodków, trzeba je przechowywać w chłodnym miejscu, ale nie więcej niż 12-14 godzin, gdyż w innym wypadku ulegną fermentacji i zepsuciu.

Jak podawać wysłodki dla koni?

Wysłodki można namaczać przed podaniem, ale także są one chętnie zjadane bez namoczenia. Przy podawaniu suchych wysłodków w formie pelletu trzeba zwrócić uwagę, aby zwierzęta nie pochłaniały paszy zbyt łapczywie – grozi to zadławieniem. Wysłodków nie podajemy koniom, które mają przeciwwskazania do stosowania diety bogatej w cukier i skrobię. Oczywiście też pamiętać trzeba, że wysłodki nie mogą w całości zastąpić innych pasz ( można podawać je z gniecionym owsem ). Zimą, przygotowujemy wysłodki bezpośrednio przed podaniem, zaś latem musimy znaleźć przede wszystkim odpowiednie miejsce do magazynowania – nie może być ono zbyt wilgotne i ciepłe. Na początek warto podawać minimalne ilości, a następnie zwiększać dawkę, obserwując przy tym apetyt koni i ewentualne reakcje na wysokoenergetyczną paszę.

Author: hotel-staromiejski.pl